Logo

MENU

Sıkça Sorulan Sorular

ING Menkul’de Nasıl Hesap Açabilirim?

ING Menkul ’de hesap açmak için size en yakın ING Bank şubelerimizi ziyaret ederek hesap açılış sözleşmelerini imzalayarak bir yatırım hesabı açabilirsiniz. Eğer zaten bir ING Bank hesabınız varsa ING Bank internet şubemize giriş yaparak Ürün & Hesap Açılışı menüsünden “ING Menkul Hesap Açmak” seçeneği ile hesap açabilirsiniz.

Hisse Senedi ve Viop İşlemlerini Hangi Kanallardan Yapabilirim?

  • ING Bank internet bankacılığı bölümünden kullanıcı kodu ve şifre bilgileri girdikten sonra, Uygulamayı İndir” butonuyla “Matriks eBroker” uygulamasını bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Sonrasında BİST’e bağlan adımıyla Hisse Senedi ve Viop İşlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Akıllı telefonunuza ING Trader programını indirerek Hisse Senedi ve Viop İşlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • ING Bank internet bankacılığı üzerinde “Finansal Durumum” menüsü altından menkul hesabınızı seçerek sadece Hisse Senedi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Çağrı merkezlerimizden haftanın 5 günü uzman müşteri temsilcileri aracılığıyla Hisse senedi ve VİOP işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 0 850 222 0 600 ING Bank Çağrı Merkezi’mizi Hafta içi 5 gün 09:00-18:10 saatleri arasında arayarak hizmet alabilirsiniz.

Şifre ve Kullanıcı Kodumu Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

İnternet bankacılığına www.ingbank.com.tr adresinden yeni şifrenizi oluşturabilir ve  “Ayarlar & Profil” menüsüne tıklayarak internet bankacılığı kullanıcı kodunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca şifre ve/veya parolanızı unuttuğunuzda “0850 222 0 600” ING Bank telefon bankacılığını arayarak şifre ve kullanıcı kodunuzu öğrenebilirsiniz. 

Piyasaları Anlık Olarak Takip Edebilirmiyim?

İnternet Bankacılığı üzerinden indirebileceğiniz Matriks e-broker bilgisayar uygulamamız veya akıllı telefonunuza indireceğiniz ING Trader programıyla piyasaları 15dk. gecikmeli olarak takip edebilirsiniz.

Anlık veri ve kademe bilgilerini görebilmek için ücretli paketlerden istediğinizi seçebilirsiniz.

Matriks e-Broker ve ING Trader nedir?

Matriks e-Broker, bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz ve piyasa verilerini izleyebildiğiniz java uygulaması üzerinden emir iletimi sağlayan platformdur. 

ING Trader, akıllı telefonunuza indirerek piyasa verilerini izleyebildiğiniz ve emirlerinizi iletebileceğiniz platformdur.

ING Menkul’e Para Transferini Nasıl Yapabilirim?

www.ingbank.com.tr İnternet bankacılığı ile Transfer/Ödemeler menüsü altında “Hesaplarım Arası” seçeneğini ile,

ING Trader programından “Hesabım-Havale İşlemlerim” menüsünden,

0 850 222 0 600 numaralı çağrı merkezi hattımızdan ve ING Bank şubelerimiz aracılığıyla vadesiz mevduat hesabından, ING menkul hesaba transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Başka Bir Aracı Kurumdan Hisse Senetlerimi ING Menkul ’deki Hesabıma Aktarmam Mümkün müdür?

Başka kurumda bulunan hisse senetlerinizi, ING Menkul ’deki hesabınıza aktarmanız mümkündür. Karşı kuruma bir talimat yazarak ING Menkul Değerler’de bulunan hesabınıza hisse senetlerinizi virmanlayabilirsiniz.

Hangi Piyasalarda İşlem Yapabilirim?

Pay Piyasası ve VİOP’ da işlem yapabilirsiniz.

Vadeli İşlem Sözleşmelerin Özellikleri Nelerdir?

  • Vadeli İşlem Sözleşmesi; belirli bir miktar ve nitelikteki malı belirli bir vadede alma ya da satma yükümlülüğü veren sözleşmedir.
  • Geleceğe yönelik fiyat beklentilerinin, her gün ve her an oluşturulduğu, bu beklentilerin kesintisiz olarak takip edildiği bir platformdur.
  • Başta döviz kuru riski olmak üzere spot piyasada oluşan risklerin yönetilebileceği enstrümanlar sunmaktadır.
  • Yatırımcıya Kaldıraçlı işlem yapma imkanı tanımaktadır.
  • Yatırımcıya açığa satış imkânı tanımaktadır.
  • VİOP'da spekülatif, korunma ya da arbitraj amaçlı işlemler yapılmaktadır.
  • Korunma amaçlı işlemler, potansiyel risklerin doğuracağı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmayı ya da minimize edebilmeyi sağlar.

Teminat Tamamlama Çağrısı Nedir?

Yatırımcı gün sonunda portföyünde bulundurması gereken başlangıç teminatının altında kalırsa, ertesi gün saat 14:00’e kadar bakiyesini başlangıç teminat tutarına tamamlamalıdır. Teminat tamamlama çağrıları seansın bitiminden sonra uzlaşma fiyatının açıklanmasıyla birlikte yapılır.

VİOP’da Temerüde Ne zaman Düşerim?

Teminat tamamlama yükümlülükleri T+1 günü en geç saat 14:00’a kadar yerine getirilmelidir. Belirlenen süre içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen hesapların Margin Call tutarı kadar pozisyonları re’sen kapatılır.

VİOP’da İşlem Yapabileceğim Sözleşmeler Hangisidir?

İşlem yapabileceğiniz güncel dayanak varlık listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

www.borsaistanbul.com

VİOP İşlem Saatleri Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) güncel işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız.

BİST İşlem Saatleri Nelerdir?

BIST Pay Piyasası güncel işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız.